Tık Tık

4 Ağustos 2013 Pazar

Buket Uzuner-Kumral Ada Mavi Tuna (Seçme Cümleler)
*Amerikalılar, "Özgürlük para gibidir, harcamadan önce kazanılmalı" derler. Fakat bizim bu konuyla ilgimiz olmadığından atasözü ve deyimler sözlüklerimizin Ö harfi özgürlük özürlüdür.

*Özgürlük, belki de her sabah kendi istediğin şeyleri tekrarlayabilmektir, hı?

*Çünkü dışarıda birileri ölürken, hiçbirimizin "iç"i temiz kalamazdı!

*Onu ilk gördüğümde yaşantımda çok önemli bir yer tutacağını sezmiştim. Bu tıpkı, bir filmin daha ilk karesinden bütününü kavramak, sonunu tahmin etmek gibi bir duyguydu. Onu ilk gördüğümde bundan böyle artık benim için çok önemli olduğunu sezmiş ve ürkmüştüm.

*Çünkü müzik eğlendirir, çünkü müzik yapıp dinleyen büyükler kavga etmezler.

*Yeryüzü kültürümüz genç ve güzel kadın ile genç ve güçlü erkek üzerine kurulduğundan beri ne çok kurban veriyoruz.

*Eskiden kalan her şeyi atarsak, çağdaş ve yepyeni başka birisi olacağımızı sanıyorduk. Bütün eksikler ve yanlışlar zaten eskimiş geçmişle birlikte atılacak, geriye kalan sıfır üzerine en kısa zamanda mükemmel bir ülke ve yepyeni bir kültür oluşacaktı.

*Bütün yaşantımız boyunca ancak bir/kaç kişiye böyle bir hak tanırız. Onu şımartır, yüz verir, alttan alır ve hatta ona teslim bile oluruz.

*Gerçekle sahte arasındaki farkı en çabuk anlayan halktır, ama en geç tepki veren de yine odur! Ve tepkisi en güçlü olandır halk!

*En güç affedilen hata, insanın kendisine ait olandır aslında.

*Sadece bugün için yaşamak hayvanlara mahsustur.

*Bir güzellik ne zaman mutluluk vermekten vazgeçer?

*Tanrım, ona minnettar olmaktan başka hangi seçeneği bıraktın bütün yaşamım boyunca bana?

*Unutmak, yanlışları tekrarlatmak bakımından sakıncalıdır. Aptallar unuturlar. Unutmak cahilliğe yol açar. Kinciler, unutmaz ve bilgilerini kendilerini de yok edecek yönde harcarlar. Akıllılar, unutmayan ama bilgilerini kendileri ve idealleri için olumlu enerjiye çevirebilenlerdir.

*On yedi yaşın sevgilisi ne güzeldir!

*Çünkü aşkın doğası çocuksudur ve işte bu yüzden geride kalan, gideni fena halde özletmektedir.

*Sanmak, içinde umutlar, düşler ve heyecanlar vaat eden çok boyutlu bir kavramken; olmak, gerçeğin sert, kalın, köşeli ve katı üç boyutunu taşır yalnızca.

*Birini sevmenin onun en berbat yanlarını, hatta bazen insanı kahreden en boktan özelliklerini bile kabul edebilmek olduğunu bilerek doğmuş biriyim ben! Başka bir deyişle egosu gelişmemiş, o salaklardan biri! Oyunu doğuştan kaybetmişlerden biri!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder