Tık Tık

1 Şubat 2013 Cuma

Anayurt Oteli: Yalnızlığın çürüten gücü

    1986'da Ömer Kavur tarafından çekilen Anayurt Oteli filmi, Yusuf Atılgan'ın kaleminden çıkmıştır. 12 Eylül Darbesiyle kısıtlanan sinema kültürü, daha çok karakter çalışmalarına yönelmiş ve Yusuf Atılgan'ın bu eseri ilk karakter incelemeli eser olmuştur.


    Zebercet (Macit Koper), yalnızlığıyla boğulan biriyken, akşam otele kalmak için gelen gizemli kadınla (Şahika Tekand) yaşamı renklenir. Ertesi gün kadının otelden ayrılmasıyla Zebercet kadını hayallerinde yaşatır ve her sabah odasına gidip aralarında geçen diyalogları tekrarlar. Odadaki tek bir eşyanın değişmesiyle kadının geri gelmeyeceği fikri onun odaya saygısını arttırır. Gizemli kadının yarattığı hayal dünyası ve yalnızlığı bir araya gelince dayanılamaz bir acı ortaya çıkar ve bu acısını hizmetçisi Zeynep'e (Serra Yılmaz) sarkıntılık yaparak hafifletmeye çalışır. Gizemli kadının gelmeyişi Zebercet'i hazin bir sona doğru sürükler.


   5 aydır bilgisayarımda beklettiğim filmi, henüz bugün izleyebildim. Zamanın şartlarıyla çekilmiş, konusu ve uyarlaması sağlam bir yapıt. Aldığı ödüllerle de bunu kanıtlamış olacak ki; tereddüt etmeden izledim. Zaten Yusuf Atılgan ismini gören bir insan bu filme kayıtsız kalamaz gibi geliyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder