Tık Tık

15 Ocak 2013 Salı

Tek Taraflı Tutkunun Yakıcılığı : Blue Valentine

İki ayrı zaman diliminde geçen iki farklı filmi aynı anda izliyoruz Blue Valentine'da. Liseyi bile bitirememiş, evden eve nakliyat şirketinde çalışan Dean ile, tıp okuyan sorunlu Cindy'nin romantik komedi tadındaki tanışmaları ve evliliğe uzanan  yolda yaşadıkları bir yandan, diğer yandan da tek taraflı tutkusuyla kendini paralayan, kendinden olmayan bir çocuğa mükemmel babalık yapan ama her şeye rağmen aşkına karşılık alamayan bir adamın dramı.


Dean, ne yaparsa yapsın Cindy'ye yaranamıyor ve belki de esas sorun, Dean'in en baştan beri çokça fedakarlık yapması, ilişkileri için uğraşıp durması.


Cindy, ihanet eden, suratsız, tatminsiz ve huzursuz bir tip. 
Film, erkek tarafını destekliyor, yani elimizde 500 Days of Summer'da olduğu gibi, işleri boka sardıran bir kadın karakter var ve epey küfür yiyor bizlerden. Önce gidip adamı itin tekiyle güzelce aldatıp hamile kalıyor, sonra başkasının  çocuğunu sırtında taşıyan adama hayatı dar ediyor. Adamı beğenmiyor. Kendisi başarısız bir doktor ancak tabii ki el işçiliği ile çalışan adamdan daha fazla kazanıyor ve bu, (edebi olmak için kasmayacağım) onun bir taraflarını kaldırıyor. Zaten baştan beri var olan sorunlu psikolojisi, adamın özverilerine sıradan bir şeymiş gibi yaklaşımı, sevildikçe şımaran hali ile film boyunca insanı çileden çıkarıyor.Tek taraflı çabayı, tutkulu bir cümleye bir sarılma ya da bir öpücüğe aynı şevkle karşılık alamamak halinin korkunçluğunu, evden ayrılan babasının ardından ağlayarak bağıran küçük Frankie ile boşanmanın ne kadar zor olduğunu çok gerçekçi bir şekilde anlatan filmimizde Dean karakterini sevgili Ryan Gosling,  sevimsizler şahı Michelle Williams' da uyuz Cindy'yi canlandırıyor. Film, IMDB'de 7,5 puan almış.

Film, bittiğinde bende derin bir huzursuzluk ve üzüntüyle eş zamanlı olarak Cindy'nin her koşulda memnuniyetsizlik saçan yüzünü tırmalama ve saçını yolma isteği bıraktı.

İzleyin.

Penny & The Quarters - You and Me

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder