Tık Tık

25 Aralık 2012 Salı

Howard Phillips Lovecraft ve Cthulhu Mitosu

     Korku edebiyatının fantastik, kurgusal ve bir o kadar da realist öncülerinden Howard Phillips Lovecraft, 20 Ağustos 1890'da Providence, Rhode Island, Amerika'da doğuyor. 

Soyadı kadar şeker ve sevimli bir adam olan Lovecraft, annesi tarafından bir kız gibi yetiştiriliyor ve sürekli bir baskı halinde yaşıyor, belli ki, bu yaşam biçimi, onun psikosomatik birtakım hastalıklara yakalanmasına neden oluyor ve belki de kendisindeki bu değişikliklerden ilham alan Lovecraft, tarihin gelmiş geçmiş en (ecnebi tabirle) "weird" veya tuhaf hikayelerini yazıyor. 


     Öykülerinde "grotesk" kelimesini sık sık sıfat olarak kullanıyor ve aslında anlattığı şeyleri de tamamen grotesk bir alt yapıyla dile getiriyor. Cthulhu Mitosu'na gelirsek, Lovecraft, küçüklüğünden beri Arap mistisizmine büyük bir hayranlık besliyor ve Cthulhu Mitosu'nun oluşmasında da bu hayranlığın etkisi büyük. 1924 yılında yazdığı "The Hound" adlı öyküde, Deli Arap Abdul Alhazred adlı bir Arap'ın yazdığını iddia ettiği "Necronomicon"dan (Yunanca'dan: Ölüler Yasasının Sınıflandırılması) bahsediyor ve birçok öyküsünün temel korku öğesini bu kitapta adını okuduğunu söylediği varlıklara dayandırıyor. 

"The Great Old Ones", veya "Deep Ones" adını verdiği ve bundan milyonlarca yıl önce yaşadığına ve dünyanın eski sahipleri olduklarına inanılan büyük ve "geometriye aykırı" varlıklardan bahsediliyor bu kitapta. Cthulhu da aynı kitapta yer alıyor ve bu kitabı okuduğuna inanılan bir grup insan, Cthulhu Mezhebi adı altında hala Cthulhu'ya tapıyor.Hala bu kurgusal kitabın var olduğuna inanan ve onu arayan birtakım insanların olduğu biliniyor ve Lovecraft'ın muazzam realistik anlatımından sonra, ben de onlardan biriyim diyebilirim.

Cthulhu'nun, Lovecraft'ın betimlemesine en yakın tasvir edilmiş resimlerinden biri:

Peki kim bu Cthulhu? Cthulhu, kitapta anlatılana göre, Güney Pasifik'in derinlerinde, R'lyeh adlı bir sualtı şehrinde yaşıyor ve uzun bir süredir sürekli uyuyor. İnsanların rüyalarını yiyerek besleniyor ve genellikle insanlara rüyalarına girerek çağrıda bulunuyor. 


Cthulhu'nun Çağrısı dışındaki öykülerinin birçoğunda da Lovecraft, Cthulhu'ya ve kendi oluşturduğu bu Cthulhu Mitosu'na göndermelerde bulunuyor. "Innsmouth Üzerindeki Gölge" (Shadow Over Innsmouth) adlı öyküsü buna bir örnek. Başka öykülerinde ise tema genellikle "bir şey geliyor, ben ne olduğunu göremiyorum, (veya tasvir etmeye dilim varmıyor) ama bu şey çok korkunç ve ucubik" şeklinde. Okurken hissedilen şeyler, eğer bu Mitos'u özümseyebildiyseniz, korkudan biraz daha derin ve daha düşündürücü. 

Fan yapımı bir Necronomicon örneği: 

Kapanışı Necronomicon'dan olduğu söylenen şu sözlerle yapalım;

"That is not dead which can eternal lie,
Yet with strange aeons, even death may die.." 

(Sonsuza dek yatan ölü değildir,
ve garip uzak zamanlarda, ölüm bile ölebilir..)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder